ADOPTIVNÍ KOJENÍ
Těhotenství, porod a kojení. Spousta adoptivních maminek nezažila první dvě. Kojit přijaté miminko je však možné. Buď vlastním mateřským mlékem nebo darovaným či umělým přes cévku. Adoptivní kojení je krásná možnost, jak být ještě blíže svému děťátku a zároveň hojit jeho zranění z opuštění původní maminkou. Adoptivní kojení pomáhá vybudovat vztahovou vazbu s děťátkem a některým ženám pomohlo zaléčit bolest z neplodnosti.
První přisátí miminka na prso je jedinečný okamžik, který vyvolává spoustu emocí a pocit, že nás miminko skutečně přijalo za svou maminku.
Adoptivní kojení má význam i v případě, kdy se vám nepodaří spustit laktaci. Kojení totiž není jenom o krmení, ale zahrnuje spoustu benefitů – zklidňuje a uspává děťátko, reguluje jeho teplotu, tep a dýchání, posiluje vztahovou vazbu.
PŘEČTĚTE SI PŘÍBĚHY O ADOPTIVNÍM KOJENÍ NA NAŠEM BLOGU.
Jak adoptivní kojení vypadá?
Na začátku se zdá vše velmi složité, ale jako všechno je to jen o cviku. Nejlepší je zjistit si informace ještě před tím, než vám zazvoní kouzelný telefon. Budete tak připraveni a v tom shonu okolo přebírání miminka vám to ušetří hodně práce a budete se moct soustředit jen na něj. Doporučujeme si také dopředu vyhledat ve svém okolí laktační poradkyni, která vám může pomoci se na kojení připravit. Seznam vyškolených laktačních poradkyň v adoptivním kojení najdete ZDE.
Adoptivně kojit můžete dvěma způsoby:
- Podaří se vám plně spustit laktaci a děťátko budete kojit vlastním mateřským mlékem.
- Laktaci se vám podaří spustit, ale mléka nebude dostatek, nebo se to nepodaří vůbec. V tomto případě budete ke kojení využívat laktační pomůcku – cévku. Jeden konec cévky se vloží miminku přisátému na prso do pusinky a druhý konec se vloží do lahvičky s mlékem. Miminko tak při sání z prsa saje díky cévce mléko z lahvičky.
Jak podpořit tvorbu mateřského mléka?
U každé ženy je to individuální. Na konkrétním plánu se domluvíte s laktační poradkyní. Každá žena má totiž jiný výchozí bod – některá kojila už biologické děti, jiná ne, záleží i na věku přijatého miminka a jeho ochotě se přisát. Ke spuštění laktace se využívá elektrické nebo manuální odsávání, bylinné preparáty nebo hormonální substituční terapie. Laktační poradkyně mám vysvětlí všechny varianty a rozhodnete se pro tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.
Čím můžu miminko kojit?
Když se vám nepovede spustit laktaci nebo jen částečně, nezoufejte. Adoptivní kojení je možné i bez laktace. Můžete děťátku podávat darované mateřské mléko nebo umělé. Mateřské mléko sežene buď v mléčných bankách v porodnicích nebo ve facebookové skupině Daruji/poptávám mateřské mléko ČR a SR.
Chceme ještě napsat důležitou věc. Pokud se rozhodnete nekojit nebo to nepůjde, nejste špatná adoptivní maminka. Vztahová vazba se mezi vámi a přijatým děťátkem tvoří hlavně díky blízkému kontaktu, uspokojování jeho potřeb a vytvoření bezpečného a láskyplného prostředí. Adoptivní kojení je jen krásný bonus navíc.
Nejsme laktační poradkyně, jen adoptivní maminky s vlastní zkušeností. Pro bližší informace vás nasměrujeme na web organizace MAMILA, kde najdete odpovědi na nejčastější otázky ohledně adoptivního kojení. K článku TUDY.