miminko dotyk

Jak dotyková terapie posiluje propojení v rodině?

Právě probíhá týden respektu plných dotyků v rodinách a já bych vám ráda v rámci této příležitosti představila způsob, jak můžete díky léčebnému dotyku bezpečně budovat a posilovat vztah mezi vámi a vašim děťátkem. Zvu vás tedy do světa, kde něha a láska vítězí, kde respekt a úcta k druhému člověku pomáhá vytvořit pouto, které vám i vašemu dítěti ukáže cestu přímo do srdce. Zvu vás do světa dotykové terapie.

Jedná se o velmi krásnou, jednoduchou a účinnou dovednost, kterou se vy jako rodiče můžete naučit a přinést si tak do vašeho společného života příjemné chvíle s dotykem, díky nimž budete uspokojovat nejen potřeby vašeho dítěte, ale také svoje. Jaké? Je to zejména hluboká potřeba dotyku, lásky, přijetí, vzájemnosti a také poznání svého těla a sebe sama. Budete mít díky ní možnost poznávat se navzájem, navnímat se, načíst potřebné signály, respektovat se a otevřít se jeden druhému skrze doteku kůže na kůži.

Všichni se totiž rodíme s hlubokou potřebou dotyku, kterou nelze uspokojit ničím jiným. Ani jídlem, ani jinou látkou, pouze dotykem. Tato potřeba se ani v průběhu našich životů nemění, jen ubývá rukou, které by se nás chtěly dotýkat. Když nemáme potřebu dotyku uspokojenou, hledáme různé náhrady, které však už navždy zůstávají pouze náhradami. Právě dotyková terapie je bezpečným a laskavým způsobem, jak můžete sobě i vašemu dítěti potřebu dotyku naplňovat a naučit jej i do budoucna, že díky láskyplnému a bezpečnému dotyku se může cítit být milované, uvolněné, a tak, že je s ním vše v naprostém pořádku. Ano, toto vše dotyk umí.

Jak na dotykovou terapii?

Kůže je největším orgánem našeho těla, díky čemuž máte opravdu velké pole působnosti. Je to jakási bariéra mezi tím, co je uvnitř a co je venku. Zjednodušeně řečeno můžete dotykem na kůži ovlivňovat to, co se nachází uvnitř. V kůži je totiž nespočet nervových zakončení, receptorů, díky kterým se dotyk vpisuje do celého těla a umožňuje vám ovlivňovat nervový systém, mozek a léčebně působit přesně tam, kde je potřeba. A tohle vše máte ve svých rukách. Právě v nich se nachází vše, co k dotykové terapii budete potřebovat. Ba ne. Ještě budete potřebovat odhodlání, trpělivost a touhu k předání výjimečného daru člověka člověku v podobě láskyplného a bezpečného dotyku.

V dotykové terapii získáte výjimečnou dovednost, díky které se budete umět svého dítěte nebo partnera dotýkat bezpečným a laskavým způsobem za použití jednoduchých, rytmicky se opakujících tahů, které se provádí na různých částech těla podle věku dítěte nebo osoby, které se budete dotýkat. Naučíte se, jak vytvořit to správné prostředí pro aplikaci dotykové terapie, jak vnímat osobu, které se budete dotýkat, jak rozeznat signály, které k vám vysílá a jak aplikovat jednotlivé „masážní“ tahy.

Zaujala vás dotyková terapie? Postupně vás budeme seznamovat s jejími zákoutími a léčebnými účinky, které bezpochyby má. A proč terapie? Oproti masážím v sobě dotyková terapie obsahuje terapeutický prvek. Ten se nachází v touze pomoci druhému, skrze bezpečný dotyk aplikovaný v prostředí domova a člověkem, který miluje, respektuje a přijímá. Vámi. Dotyková terapie není o umění rukou, ale o kráse vašeho srdce. Vychází totiž přímo z něj. Máte-li chvilku, zkuste se zamyslet, jak to máte s dotykem vy sami. Zda je vám příjemný, kolik jej v životě máte, jaká je vaše zkušenost s ním. Teprve potom si zkuste představit situaci, kdy jej poskytujete svým nejbližším.

Jak dotyková terapie vypadá v praxi?

Je přítmí, ticho nebo slyšíte jemnou relaxační hudbu. Ležíte nebo sedíte tam, kde je DOMA, vedle sebe máte někoho, kdo vás touží poznat zase o trochu více a chce vám dopřát příjemné chvíle. Cítíte se přijímaní, klidní, hýčkaní. Váš průvodce světem láskyplného dotyku se zajímá o váš názor, ujišťuje se, jestli je vám příjemně a nenechá vás o samotě. Je tady pro vás. Jeho teplá, možná rozechvělá dlaň se pomalu začne dotýkat vaší kůže a zůstane s ní ve spojení tak dlouho, jak bude potřeba. Vaše tělo se postupně může uvolňovat, přijímat lásku a zjišťovat, že je fajn, nechat o sebe pečovat. O ruce, nohy, záda, hlavu i obličej. Každý den v připraveném čase i prostoru, kde nikoho nic neruší, nikdo nikam nespěchá a ve vzduchu voní nejen olejíček, ale i láska. 

Už víte, v čem je dotyková terapie tak výjimečná? A proč má v rodičovství (a nejen tam) své místo? Každému z vás bych přála zažít její kouzlo a neuvěřitelnou sílu.

Bára Lichnovská

Profesně se věnuji oblasti náhradní rodinné péče. Věřím v teorii attachmentu, kterou nejen stále studuji, ale také ověřuji v každodenní práci s náhradními rodinami, kdy za podpory dalších dovedností a znalostí, např. v oblasti dotykové terapie a terapie hrou, doprovázím pěstouny na jejich cestě za novým, silným citovým poutem s dítětem, které to potřebuje.